95
edits
(Added link to forum thread) |
|||
(13 intermediate revisions by 4 users not shown) | |||
Line 35: | Line 35: | ||
|Game Name||Game Version||Status||Tester||Platform||Revision | |Game Name||Game Version||Status||Tester||Platform||Revision | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
|AGS Games versions 2.5+||N/A||N/A||None||None||None | |[[AGS/Games|AGS Games versions 2.5+]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:lightgreen" | |||
|[AGS] - [[A Golden Wake]]||Steam||Completable||TrivialBalderdash||macOS 10.15.7 (x64)||2.3.0pre-b8d6afb0 | |||
|- style="background:#ff7777" | |||
|[AGS] - [[Kathy Rain]]||Steam||Major Problems - [https://bugs.scummvm.org/ticket/12948 #12948]||Thunderforge||macOS 11.5.2 (x64)||2.3.0pre | |||
|- style="background:lightgreen" | |||
|[AGS] - [[My Burden to Keep]]||1.0.1.1||Completable||Thunderforge||macOS 11.5.2 (x64)||2.3.0pre | |||
|- style="background:lightgreen" | |||
|[AGS] - [[Resonance]]||GoG||Completable||Alien Grey||N/A||2.3.0pre | |||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[AGS] - [[Space Quest IV.5 - Roger Wilco And The Voyage Home]]||N/A||Completable||Alien Grey||N/A||2.3.0pre | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[AGS] - [[Space Quest Minus 1: Decisions of the Elders]]||N/A||Completable||Alien Grey||N/A||2.3.0pre | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[AGS] - [[Space Quest: Incinerations]]||N/A||Completable||Alien Grey||N/A||2.3.0pre | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[AGS] - [[Space Quest: Vohaul Strikes Back]]||N/A||Completable||Alien Grey||N/A||2.3.0pre | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[[Amazon: Guardians of Eden]]||Spanish||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[[Blue Force]]||Spanish ||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[[The Crimson Crown: Further Adventures in Transylvania|The Crimson Crown]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[[Crusader: No Remorse]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[[Glk/Glulxe|Glulx interactive fiction games]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#ff7777" | |||
|[[Grim Fandango]]||N/A||Major Problems - [https://bugs.scummvm.org/ticket/12932 #12932]||None||None||None | |||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[[L-ZONE]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[[Little Big Adventure]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[[Lure of the Temptress]] Konami release||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:lightgreen" | |||
|[[Myst III: Exile]]||English DVD||Completable||eriktorbjorn||Debian Linux||2.3.0pre-c308a09060 | |||
|- style="background:lightgreen" | |||
|[[Nightlong: Union City Conspiracy]]||N/A||Completable, with issues||TrivialBalderdash||macOS 10.15.7 (x64)||2.3.0pre-b8d6afb0 | |||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
|Private Eye (US release)||N/A|| | |[[Oo-Topos]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:lightgreen" | |||
|[[Private Eye (1996)|Private Eye]] (US release)||N/A||Completable||TrivialBalderdash||macOS 10.15.7 (x64)||2.3.0pre-b8d6afb0 | |||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[[Private Eye (1996)|Private Eye]] (non-US releases)||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
|Red Comrades | |[[Red Comrades Save the Galaxy]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[[Red Comrades 2: For the Great Justice]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
| | |[[Ringworld]]||Spanish ||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
|The Journeyman Project 2: Buried in Time||N/A|| | |[[Spaceship Warlock]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#77ffff" | |||
|[[The Journeyman Project 2: Buried in Time]]||N/A||Needs retesting||Thunderforge||None||None | |||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
|The Longest Journey||N/A||N/A||None||None||None | |[[The Longest Journey]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
|Transylvania||N/A||N/A||None||None||None | |[[Transylvania]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|} | |} | ||
Line 84: | Line 102: | ||
|Game Name||Game Version||Status||Tester||Platform||Revision | |Game Name||Game Version||Status||Tester||Platform||Revision | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
|Discworld | |[[Discworld]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
|Discworld | |[[Discworld II: Missing Presumed...!?]]||N/A||N/A||None||None||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
|Eye of the Beholder||Japanese Sega CD||N/A||None||Sega CD||None | |[[Eye of the Beholder]]||Japanese Sega CD||N/A||None||Sega CD||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
|Gabriel Knight||Macintosh||N/A||None||Macintosh||None | |[[Gabriel Knight]]||Macintosh||N/A||None||Macintosh||None | ||
|- style="background:#eeccee" | |- style="background:#eeccee" | ||
|Inherit the Earth||Japanese PC-98||N/A||None||PC-98||None | |[[Inherit the Earth]]||Japanese PC-98||N/A||None||PC-98||None | ||
|} | |} |